Dev Challenge (Developer Yarışması) Nedir?

İlk olarak 2013 yılında Türkiye’de düzenlenen Devfest etkinliği bu yıl büyük bir ilgi görmüş ve devamında pek çok şehirde düzenlenen bir etkinlik haline gelmiştir. 2014 yılında 6300 katılımcının başvurmasıyla giderek rağbet gören bir etkinlik haline gelen Devfest etkinliklerinde mobil teknolojiler, web teknolojileri ve oyun teknolojileri konusunda uzmanların verdiği konferanslara ek olarak Hackathon gibi Minecraft Hacking gibi pek çok yarışmanın da olduğu organizasyonlar düzenlenmektedir. Bu organizasyonların genel adına ise Dev Challenge denmektedir. Dev Challenge, Devfest kapsamında meydan okuma anlamına gelmekte ve bu sayede yarışmacıların gerek grup düzeyinde gerekse bireysel olarak ürettikleri projeler ve yazdıkları kodlarla birbirleriyle yarışmaları amaçlanmaktadır.

Dev Challenge etkinlikleri her yıl farklı illerde düzenlenen Devfest kapsamında bir çok yarışmayı barındırmaktadır. Bu yarışmalara Google şirketinin üst düzey yetkililerinden de katılımların olması, bu yarışmaya katılan geliştiricilerin de kariyer hedeflerinde sosyal ağlarını genişletmelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda yapılan bu Dev Challenge etkinliklerinde pek çok hediye dağıtılarak geliştiriciler motive edilmektedir. Her yıl farklı sponsorların desteğiyle gerçekleştirilen etkinliklerde bu sponsorların kazanan yarışmacılara ödüller dağıtmaları ve bu sayede katılımcıların da teknolojik markaların ürünleriyle tanışmaları amaçlanmaktadır.

Dev Challenge etkinlikleri kapsamında yarışmacılara katılım sertifikası ve ödüller dağıtılmaktadır. Bu sayede Workshop ve Hackathon gibi etkinliklere katılan geliştiriciler kimi zaman 1-3 kişilik gruplara dahil olmakta kimi zaman ise bireysel olarak projelerini hayata geçirme imkanı bulmaktadır. Bu etkinlikler kapsamında sınırsız çay ve kahve ikramının olması, üç öğün yemek verilmesi gibi geliştiricilerin ihtiyaçlarının temel alınması da katılımcıların bu yarışmalar sırasında birbiriyle kaynaşmalarını sağlayan birer faktör olarak değerlendirilmektedir.

Daha önce DevFest kapsamında düzenlenen Dev Challenge etkinliklerinde Gram Games’in oyunlarının hediye edilmesi, Google Glass’ın hediye edilmesi de katılımcıların çevrelerindeki kişilerin de teknolojik markalardan haberdar olmasını sağlamakta ve bununla toplumun teknolojiyle tanışması amaçlanmaktadır. Bu sayede Google Developpers Group’ların da üye sayıları giderek genişlemekte ve bu etkinliklerin katılımcı sayısı her geçen sene daha da artmaktadır. Bu da toplumun uzun vadede bilişim alanında daha büyük yenilikler üretmesine teşvik edilmesi anlamına gelmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *