DevFest CodeLab Etkinlikleri

CodeLab Nedir

CodeLab, Türkçe Kod Laboratuvarı anlamına gelmektedir ve birkaç kişinin birlikte yazılımlar için kod yazdığı ortama denir. Bu ortamlar gerçek veya sanal olabilir.

GDG(Google Developers Group)’nin CodeLab’ları dünya çapında oldukça popülerdir ve GDG hem DevFest kapsamında hem de harici platformda dışardan katılımcıların erişeceği CodeLabcodelab çalışmaları ve dev challenge’lar düzenlemektedir. Ayrıca Google Developers’ın internet adresinde sanal codelab’lere de ulaşmak mümkün.

GDG Codelabs’in Amacı Nedir

GDG Codelab’lerinin amacı amatör veya profesyonel yazılımcılara, hatta yeni başlayanlara, kodlama konusunda kendilerini geliştirmekte yardımcı olmaktır. GDG codelab’leri birçok konuyu kapsamaktadır. Bunlardan bazıları:

  • GDG Codelab sayesinde yeni bir uygulama geliştirebilir veya var olan bir uygulamayı geliştirebilirsiniz.
  • Bu ortamlarda odaklanılan konular arasında Android Gear, Google Arama Motoru, Project Tango ve iOS’taki Google aplikasyonları yer almaktadır.
  • Google Developers’ın online codelableri size birçok konuda yazılım dersi vermek ve rehberlik etmek için vardır. İnternetten alacağınız derslerle yazılım dünyasına adım atabilirsiniz.
  • GDG DevFest kapsamında yapılan codelab’ler paylaşımcı bir öğrenme ortamı olup, bazen Dev Challenge (Developer Yarışması) etkinliğine dönüştürülerek katılımcılara rekabetli bir öğrenme ortamı da hazırlar. Ayrıca katılımcılar, GDG’nin düzenlediği codelab konferansları sayesinde de bilgi sahibi olabilir.
  • Google’ın popüler codelab’leri arasında Android TV, Android süreklilik codelab’i, web app geliştirme, Android test etme, Big Query, Java
  • Google, özellikle Android gelişimine önem vermektedir ve dünyanın birçok yerinde Android Geliştirme Laboratuvarı düzenler.

Daha önceki DevFest’lerde Android için yedekleme codelab’i, gibi konulara değinilmiş. DevFest codelab’lerinde birkaç kişi bir araya gelip kod yazarak gün içerisinde bir uygulama oluşturmayı hedefler ve bu uygulama örneklerine daha önce DevFest’lerde rastlanmıştır. GDG DevFest Codelab çalışmasına katılmak için önceden başvurmanız gerecektir çünkü DevFest codelab’lerine sınırlı sayıda kişi katılabilir. Bununla birlikte elinizdeki yazılım listesini önceden yüklemeniz gerekir çünkü etkinlik sırasında buna vaktiniz olmayacaktır. Codelab etkinliklerinde katılımcılara antrenörler eşlik eder bu sayede hayalinizdeki uygulamayı geliştirirken yardım da alabilirsiniz. Bu açıdan DevFest codelab, yazılım geliştiriciler için benzersiz bir öğrenme ortamıdır ve desteği Google’dan alıyor olmak yazılımcılar için ayrı bir tercih sebebidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *