GDG DevFest ve Challenge: Minecraft

Google Developers Group tarafından düzenlenen Devfest etkinlikleri kapsamında “Minecraft Hacking” adında bir etkinlik de düzenlenmektedir. Bu etkinlik kapsamında çocuklar aileleriyle beraber Devfest’e katılacak ve Minecraft’ı hacklemeyi öğrenecekler. Bu çalışmanın başında çocuklar, teknoloji ve yazılıma dair bazı konularda temel bilgiler öğrenecekler ve kod yazmaya dair ilk adımları atacaklar. Böylelikle gerek ilgi alanlarının keşfedilmesi gerekse profesyonel bir destek alarak eğilimlerinin keşfedilmesi sağlanacak. Bundan sonra ise Minecraft’ı hacklemeye dair ilk denemelerini yapacak çocuklar, böylelikle bir yandan yazılım hakkında duydukları ilgi ve merakı somut olarak deneyime dökmeye alışacaklar. Bu sayede Google Developers Group’un ilerleyen etkinliklerine yönelik de daha aktif rol alabilecekler ve geliştirilen çalışmalara dair sorumluluk almaya başlayacaklar.

Minecraft’ı hackleme etkinliği sayesinde çocukların ebeveynleriyle beraber bilgi teknolojilerini kullanma konusunda eğitilmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede ebeveyn de çocuğuyla beraber onun eğlendiği, zevk aldığı bir etkinliği gerçekleştirmiş olacak ve çocuğunun geleceğe dair ilgi alanlarını keşfetme fırsatı bulacaktır. Bu sayede gerek eğitim gerekse kariyer hayatında neler yapabileceğini keşfetme fırsatı bulabilecek. Bunun yanı sıra bu etkinlik sayesinde çocuklar yenilikçi olmak, daha iyisini yapabilmek, üretebilmek gibi pek çok motivasyona sahip olabilme şansı bulacak.

Minecraft’ı hackleme etkinliği sayesinde yazılıma ilgi duyan çocukların sosyalleşmesi sağlanabilmekte ve oluşturulacak çalıştay gruplarında yer almalarıyla çevrelerini ilerletmeleri sağlanacaktır. Bu sayede hem çocukların aktif katılımı sağlanarak yazılım alanında daha yaratıcı bir neslin oluşturulması sağlanacak hem de çocukların yazılım alanında kariyerlerine dair ilk adımı atmaları sağlanacaktır. Bu ve benzeri amaçların yanı sıra çocuğun eğlenmesi amacına hizmet etmesi ve pek çok yaşıtıyla tanışması ve fikir alışverişinde bulunarak geleceğe yön vermesinin de ilk adımı atması çocukların Minecraft’ı hackleme etkinliğiyle tanışması sayesinde mümkün olmaktadır. Ayrıca bu çocukların profosyonel anlamda uzman kişilerle tanışarak bu etkinliğe katılması, çocukların bakış açılarını ilerletmelerini ve bu profosyonel kişilerden öğrendiklerini de hayata geçirebilmelerini sağlayacak.

Tüm bu bahsedilenlerden hareketle Google Developers Group, yazılım alanında yenilikler sağlamayı kendine amaç edindiği kadar geleceğe yön vermek açısından da çocuklara verdiği önemi göstermektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *