GDG DevFest ve Kadın’ın Yeri

Google Developers Group, farklı kategorideki bir çok insanı bir araya getirerek bilişime dair yeni fikirlerin üretilmesi ve üyelerin de bilgi edinmesine dayalı bir topluluk olarak özellikle de bilişim teknolojilerine kadınların da dahil olmasına önem vermektedir. Özellikle kadınlara dair pek çok etkinlik düzenlemesi ve kadınların kendilerine ait çalışma grupları oluşturması da bunu göstermektedir. Bu ve benzeri etkinlikler sayesinde her geçen gün Google Developers Group’ta katılımcı olarak aktif yer alan kadın sayısı artmakta bununla kadınların daha geniş bir iş çevresine erişmeleri sağlanmaktadır.

Daha önce pek Türkiye’de pek çok ilde kadınlar gününün kutlanmasına ilişkin düzenlenen etkinlikler ve kadın bilişimcilerin gerçekleştirdiği konferanslar Google Developers Group’un kadınlarla ilgili yaptığı çalışmaların başında gelmektedir. 2014 yılında dünyanın elli civarı şehrinde DevFest kapsamında “Anita Borg Doğumgünü Etkinlikleri”‘nin gerçekleştirimesiyle başlayan etkinliklerden bir tanesi de İstanbul’da 30 Aralık 2014 tarihinde gerçekleştirilen “Bilişimci Kadınları Dinliyoruz.” başlıklı etkinliktir. Bu etkinlikte kadın akademisyenler ve kadın çalışmalarında yer alan pek çok kadın konuşmacı olarak yer almış, Türkiye’de bilişim alanındaki bilişimci kadın topluluklarının da toplum içinde duyurulması sağlanmıştır. Böylelikle bilişim teknolojilerinde üretilen yeniliklere de daha çok kadının aktif şekilde katılması amaçlanmış ve sağlanmıştır. Ayrıca Google çalışanı Anita Borg Bursu sayesinde bir çok kadın öğrencinin de dünya genelinde eğitim almasına öncülük edilmiştir.

Google Developers Group, bir taraftan Türkiye ve dünya genelinde iletişim ağını genişletmeye çalışırken diğer taraftan kadınların bizzat katılımlarıyla gerçekleşen Women Techmakers organizasyonlarını da oluşturmaktadır. Women Techmaker, kadınların bilim, teknoloji, mühendislik gibi alanlarda daha aktif katılımlarını sağlamayı amaçlayan etkinliklerin düzenlemesini üstlenen ve Google tarafından desteklenen uluslararası düzeyde işleyen ve bu amaçla her yıl daha fazla kadının katılımına yönelik çalışmalar düzenleyen bir topluluk olmaktadır. Women Techmakers grupları kapsamında kadınlar her ay Google Developers Group kapsamındaki kadın üyelerin farklı illerde toplanmasıyla etkinlik alanını giderek genişletmektedir. Women Techmakers organizasyonlarına katılım ücretsiz olup katılımcıların kadın bilişimci adayları olarak profosyonellerle irtibat kurmaları ve kariyerlerine dair daha geniş bir sosyal ağ oluşturarak iş hayatında daha aktif rol almalarını amaçlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *