GDG (Google Developer Groups) Kimdir?

Google Developer Groups, yüzden fazla ülkede ve beş yüzden fazla şehirde gönüllülük esasına dayalı şekilde görev yapan yazılım ve teknoloji geliştirici topluluklardan oluşmaktadır. Türkiye’de de İstanbul, Ankara, Eskişehir, Kütahya, Sivas, İzmir, Isparta’da başlayarak pek çok şehirde gruplar oluşturmuş ve faaliyetlerini günden güne geliştirmektedir. Bu gruplar dünya genelinde oluşturdukları gruplarla düzenli şekilde organizasyonlar yapmaktadırlar.

Google Geliştirici Grupları olarak da Türkçeye çevrilen GDG, oluşturdukları gruplarla Youtube uygulamalarından Google Chrome Platformlarına, Android uygulamalarına kadar bir çok alanda Google’ın geliştirme teknolojisine dair alanlarda yenilikler üretebilecek insanları bir araya getirmektedir.

Google Geliştirici Gruplarına katılım konusunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. İsteyen tüm bireyler bulundukları şehirde bu gruplara katılabilmekte ve bilişim alanında yaşadıkları deneyimleri grupların diğer üyeleriyle paylaşabilmektedirler. Bunun yanı sıra, Google Geliştirici Grupları, bilişim alanına ilgi duyan bireylerin grubun diğer üyelerin deneyimlerden faydalanarak bu alanda kendilerini ilerletmesini amaçlamaktadır. Bu sayede bu alanda deneyim kazanmak ve bilişim alanında geliştirici diğer üyelerle de dostluklar kurulabilmekte ve bilişim alanında bireylerin çevrelerini genişletmeleri de sağlanabilmektedir. Gerek yerel gerek küresel düzeyde gerçekleştirilen etkinliklerle üyeler eğlenceli, geliştirici, öğretici bir platforma dahil olabilme imkanı bulabilmektedir.

Google Developer Groups üyesi olmak Java, Android başta olmak üzere bilişime dair bir çok alanda düzenlenen eğitimlerle bireylere kendini dijital dünya hakkında geliştirme fırsatı sunmaktadır. Ufak gruplar şeklinde gerçekleştirilen bu eğitimlere katılmak ve defalarca düzenlenen Devfest etkinliklerinde yer almak açısından bu grubun üyesi olmak, bireylere büyük bir deneyim kazandırmaktadır. Startup Weekend etkinlikleri, Hackathonlar ve Devfest Student etkinlikleriyle beraber birçok öğrenci birbiriyle buluşmakta ve bilişim alanında eğlenerek, grup çalışmalarına dayalı şekilde kendini geliştirme imkanı bulmaktadır. Bu sayede Türkiye sınırları dahilinde teknolojilerin tanıtımı gerçekleşmekte ve öğrencilerin de büyük projelerde sorumluluk alma bilinçleri ilerletilmektedir. Bu teknolojilerin tanıtılmasıyla beraber bir çok gencin bilişim alanına dahil olması sağlanmaktadır.

Bu topluluklar, bizzat bireyler tarafından yönetilerek Google teknolojilerinin ve araçlarının öğrenilebileceği gruplardır. Teknoloji dünyasındaki insanlarla sosyal ağın geliştirilmesi ve işletmelerle de bilgi alışverişinin sağlanması yönünde adımlar atılmaktadır. Bu sayede üyeler, kendileri için kariyer fırsatlarına da erişebilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *