Google Developers Group ve Dev Challenge’lar

DevFest ve Hacking Fest

GDG Devfest etkinliğinin içeriğinde bir çok farklı organizasyon düzenlenmektedir. Daha önceden Eskişehir, Trabzon ve Ankara gibi bir çok ilde GDG’nin düzenlediği HackingFest kapsamında gerçekleştirilen Hackathon da bu organizasyonların başında gelmektedir. Hackathon artık bir Devfest etkinliği olarak bilişim alanında ilgi ve yaratıcılık sahibi bireylerin katılımlarıyla düzenlenen bir etkinlik olarak düzenlenmektedir. Hackathon kapsamında alanında oldukça başarılı mentorlerin ve kodlama alanında bilgi sahibi yarışmacıların bulunduğu yarışmalar düzenlemektedir. Bu yarışmalarda gün boyu kodlama yapılmakta ve bu kodlamalar bağımsız jürilerin değerlendirmeleri ışığında yarışmacılar bireysel ve grup olarak yarışmaktadır. Bu yarışmalarda bu kodlamalar üzerinden projeler üretilmekte ve bu projeler de gene bu mentorler tarafından değerlendirilmektedir. Dolayısıyla katılımcılar aynı zamanda kodlama yaparak proje üretme ve jüri olma deneyimlerini bir arada yaşama fırsatı bularak bilişim alanında farklı deneyimleri paylaşabilmektedirler.

Hackathon(Hack Maratonu)

Hackathon etkinliği sayesinde hackathon geliştiriciler bir araya gelerek birbirleriyle fikir alışverişinde bulunabilmekte, bu kişilerin yazılım ve donanım geliştirerek alanında uzman kişilerle bir grup halinde ortak çalışmalar yürüterek grup bilinciyle hareket etmeleri sağlanmakta ve bu sayede tasarımcıların proje üretiminde gelecekteki kariyerlerinde grup çalışmasına ve organizasyona dair tecrübe kazanmaları da amaçlanmaktadır. Böylelikle katılımcıların bir yandan eğlenmek, yarışma heyecanı yaşamak, grup bilinci kazanmak ve diğer yandan teknoloji geliştirmeye dair yeteneklerini arttırmak gibi pek çok amaç yerine getirilmektedir.

Kod Öğrenme Fırsatı

Tüm bunlara ek olarak projesi olup projesini gerçekleştirmek için yeterli zaman bulamayanlar da bu organizasyona katılımlarıyla projelerini hayata geçirmek için bir fırsat bulmaktadır. Böylelikle bir gün veya bir hafta boyunca teknoloji geliştirme konusunda kendine güveni olan herkesin eğlenebileceği, eğlenirken öğrenebileceği ve aynı zamanda rekabet edebileceği bir etkinliğe katılmaları Hackathon sayesinde gerçek olmaktadır. Program dahilinde projeye başlandıktan sonra akşam yemeği, çay saati, kahvaltı gibi katılımcıların üretirken günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri günün belirli zaman dilimlerine bölündüğü bir program dahilinde düzenlenen bu etkinlikte katılımcıların adeta bir kamp hayatındaymışcasına düzenli şekilde yarışmaları sağlanmaktadır. Kimi zaman gün boyu kimi zaman ise hafta boyu yarışmacıların aralıksız kod yazdığı bu etkinliğin sonunda kazananlara ise çeşitli hediyeler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *