DevFest Türkiye

DevFest Nedir?

DevFest, GDG (Google Developers Group) topluluğu tarafından düzenlenen ve Google teknolojilerini insanlara sunmayı amaçlayan uluslararası çapta bir teknolojik etkinlikler bütünüdür devfest. DevFest, Google’a ilgisi olan gönüllü geliştiriciler tarafından yürütülmekte olup tüm görevlileri de yine gönüllülerden oluşan bir organizasyondur. Katılımcılara Google teknolojilerini öğretmeyi ve geliştirmeyi amaçlayan DevFest; bünyesinde Android, Firebase, Google Bulut Platformu, Google Asistan, Flutter, TensorFlow ile makine öğrenimi ve mobil web gibi konuları barındırıyor. Katılımcıları çeşitli konuşmacılar, tüm gün süren hackathon’lar ve kod laboratuvarları gibi oturumlar ve workshop’lar bekliyor. Google’ın ve diğer birçok şirketin sponsorluğuyla gerçekleşen Devfest, tüm dünyada 350’den fazla şehirde düzenleniyor.

GDG Kimdir?

GDG, Google Developer Group, yani Google Geliştirici Topluluğu gönüllülerden oluşan ve Google tarafından desteklenen bir yazılım geliştirme topluluğudur Dünyanın her yerinde şubeleri ve gönüllü üyeleri olan bu topluluk, bulunduğu şehirlerde DevFest konferansları ve etkinlikleri düzenleyerek teknoloji meraklılarına bilgi, etkinlik, teknoloji gibi birçok imkan sağlamakta ve bir yandan da Google ürünleri ile ilgili insanları bilgilendirmektedir. Topluluk herkese açıktır ve birçok farklı yaştan, yerden ve meslekten üyeyi bir araya getirerek üyelerine kendini geliştirme gibi birçok olanak sağlar.

DevFest Türkiye

2013 yılı itibariyle Türkiye’nin birçok şehrinde de düzenlenen DevFest, GDG’nin Türkiye kolu olan GDG DevFest İstanbul tarafından genelde üniversitelerde gerçekleştiriliyor ve birçok Türk ve yabancı ünlü konuşmacıyı katılımcılarla buluşturuyor. Bununla birlikte eğlenceli uluslararası DevFest formatına uygun olarak da çeşitli aktiviteler ve workshop’lar da festival kapsamında yerini alıyor. Türkiye’nin İstanbul, Ankara, Tekirdağ, Eskişehir, Konya ve daha birçok şehrinde gerçekleştirilen DevFest, en çok İstanbul ve Ankara’da ilgi görmektedir. DevFest Türkiye’nin şimdiye kadar görmüş olduğu yoğun ilginin bundan sonra daha da artacağı düşünülüyor.

Dev Challenge Nedir?

Dev Challenge yazılım geliştiricileri arasında yapılan yarışmaların genel adıdır. GDG DevFest’in içerdiği Dev Challenge’lar yani Dev Yarışmaları hackathon’lar (hackleme maratonu), uygulama geliştirme gibi farklı alanlarda yarışmalardan oluşur. Bu yarışmalar dışarıdan katılıma açıktır ve farklı düzeylerdeki geliştiriciler için farklı kategorilere sahiptir. Ve kazananları da çeşitli ödüller beklemektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *