DevFest ve Dev Challenges

GDG DevFest Türkiye 2014

Oldukça ilgi gören Devfest Türkiye 2013’ten sonra DevFest, 2014 yılında da Türkiye’deki yerini aldı. Önceki sene 3 tane şehirde gerçekleştirilen DevFest, 2014 yılında Türkiye’nin 6 tane şehrinde yine gönüllü topluluk çalışmasıyla düzenlendi. Özellikle 6 Aralık’ta İstanbul’daki Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve katılım oranıyla büyük başarı yakalayan DevFest 2014; Ankara, Eskişehir, Kütahya ve Düzce’de de gerçekleşti. Katılımcı başvuruları önceki senede olduğu gibi, 2014 yılında da internet üzerinden yapıldı.

İstanbul’daki DevFest 2014’e 6300 katılımcı başvuru yaptı. 2773 tane katılımcı etkinliğe giriş yaptı. Sabah 8.45’te başlayan etkinliğe, saatler 9.00’u gösterdiğinde 1000 tane katılımcı çoktan varmıştı. İkinci senenin tecrübesiyle ve gösterilen yoğun ilgiyle 2014 yılında önceki yıla kıyasla çok daha fazla konuşmacı ve etkinlik (workshop’lar ve çeşitli challenge’lar) vardı. Peki, GDG DevFest İstanbul’daki etkinlikler nelerdi?

Etkinlikler

  • GDG Devfest İstanbul 2014’te , web teknolojileri, mobil teknolojiler, UI tasarımı, UX, oyun teknolojileri konusunda uzman 59 tane konuşmacı konferans verdi. (Önceki sene bu sayı 25’ti.)
  • Etkinlik 4 tane konferans salonunda, 1 tane workshop’ta ve 1 tane sanal alanda eş zamanlı olarak gerçekleşti.
  • Önceki sene düzenlenen hackathon (hack maratonu) bu sene de yerini aldı. Bununla birlikte birçok etkinlik de gerçekleştirildi.
  • Bu senenin en çok katılım gören etkinliklerinden biri dönemin popüler video oyunlarından biri olan Minecraft workshop’u oldu. 70 tane ebeveyn ve çocuk birlikte Minecraft hacklemeyi öğrendi.
  • Sosyal medyada gerçekleştirilen oylama sonucu en çok beğenilen GDG tişörtü katılımcılara hediye edildi.
  • Etkinlik, drone’lar yardımıyla görüntüye alındı ve canlı olarak yayınlandı.
  • Çeşitli yazılım yarışmaları düzenlendi ve kazananlara sürpriz ödüller verildi.

Her yerden, her yaştan, her seviyeden yazılım geliştiricilerini, IT meraklılarını ve teknoloji şirketlerini Google desteğiyle ve diğer şirketlerin de sponsorluğuyla bir araya getiren GDG DevFest 2014, Türkiye’nin diğer şehirlerinde de katılımcılara ilham vererek birçok imkan sağladı. Bununla birlikte katılımcılar, birçok gelişmekte olan uygulamayı deneme ve hatta kendi uygulamalarını geliştirme şansı yakaladı. GDG DevFest Türkiye’ye Google şirketinin üst düzey yöneticilerinden de katılanlar oldu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *