DevFest ve Dev Challenges

GDG DevFest Türkiye 2015

Google kendi ürünlerini tanıtırken teknoloji meraklılarının her türlü sorusunu giderme imkanını GDG DevFest sayesinde sağlıyor. Dünyada 2011 ve Türkiye’de 2013 yılından itibaren her sene düzenlenen GDG (Google Developer Group) DevFest ve Dev Challenges 2015 yılında da Türkiye’nin İstanbul, Ankara, Konya, Kütahya, Eskişehir gibi çeşitli illerinde yine büyük bir ilgiyle gerçekleşti. Her sene olduğu gibi bu sene de festivale her gruptan ve her yaştan insan katılabildi ve festivale katılmak için sadece GDG Türkiye ayağının resmi internet sitesinden başvuru yapmak yeterli oldu. Bu seneki DevFest’in sponsorlarından biri de bir oyun geliştirme şirketiydi. Bu sayede de katılımcılar Gram Games’in uygulamalarını deneme şansı buldu. Birçok farklı alanda uzmanlaşmış konuşmacılar geliştirici katılımcılara Türkçe kaynak sağlamış oldu. GDG DevFest Türkiye 2015’te hangi etkinlikler yapıldı?

  • Yine İstanbul ve Ankara olmak üzere, Türkiye’nin birçok şehrinde gerçekleşti.
  • Katılımcılar, bu senenin ana sponsorlarından Gram Games dünyasını keşfetti. Ofisinin ufak bir replikasını inşa eden Gram Games, oyunlarını ve uygulamalarını tanıttı; ayrıca üst düzey yöneticileri konuşmacı olarak konferansa katıldı.
  • Gram Games yeni oyununu tanıtırken katılımcılar arasında yarışma düzenledi ve kazananlara ödüller verdi.
  • “Rockstar Konuşmacılar” konferans verdi.
  • Geleneksel canlı yayın drone’lar yardımıyla yapıldı.
  • Java 8, Cross Platform Development, D3js, Modern PHP ve PHP 7, UX Strategy, Android ve Elektronlar konferans konuları arasındaydı.
  • Kadın IT’ciler ve Tech dünyasına kadın katılımı desteklenmesi de bu seneki DevFest gündemi arasındaydı.
  • Festival sabah 9.00’da başlayıp akşam 18.00’da sona erdi.

Kısa sürede büyük başarı yakalayan GDG (Google Developers Group) DevFest Türkiye üzerindeki ilgiyi her sene artırdı, daha ikinci seneden itibaren giriş kuyrukları oluşmaya başladı. Bununla birlikte her sene kapsadığı şehirler, eş zamanlı konferans veren çok sayıda uzman konuşmacılar, her sene sayısı artan etkinlikler ve workshoplar ile GDG’nin Türkiye kolu, teknoloji ve Google meraklılarına ücretsiz olarak büyük bir bilgi ve uygulama şansı veriyor ve Türkiye’de böyle bir imkana yoğun ihtiyaç duyulduğu için festivale ilgi duyulduğu düşünülüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *