DevFest ve Dev Challenges

Dünyada 2011 yılında çeşitli ülke ve şehirlerde ki gönüllü topluluklar ve “geek”ler tarafından düzenlenmeye başlanan ve 2013 itibariyle başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin diğer illerinde de düzenlenen DevFest GDG (Google Developpement Group) Türkiye, 2017 yılında da başarılı bir şekilde teknoloji ve Google meraklılarıyla buluştu. Düzenlenmeye başladığından bu yana her sene merakla beklenen festival, bu sene de her yaştan ve her gruptan insana, öğrenciden çalışana, amatörden profesyonele önemli bilgiler ve deneyimler kazandırdı. Ancak her seneden farklı olarak 2017 yılında GDG DevFest İstanbul’a katılım ücretsiz değildi ve girişler 25 lira olarak ücretlendirildi. Festival bu sene ilk defa Antalya’da da düzenlendi ve Antalya’nın en önemli yazılım konferansı haline gelerek büyük yankı uyandırdı. Etkinlik bu sene de Microsoft, General Mobile, Garanti Partners gibi birçok önemli sponsora sahipti. İstanbul, Antalya, Eskişehir ve daha birçok şehirde merakla beklenen etkinlikte yaşananlardan bazıları:

  • DevFest İstanbul 2017’ye 1200 kişi katıldı.
  • Diğer senelerden farklı olarak bu sene ilk defa katılımcıların GDG ve WTM hakkındaki sorularını “community lounge”larda duran uzmanlar tüm gün çeşitli buluşmalarla yanıtladı.
  • Her sene olduğu gibi “Rockstar Konuşmacılar” paralel oturumlarda uzman oldukları alanlara yönelik konferanslar verdi. Gelen isimler arasında Erman Taylan ( Webrazzi), Semen Cirit (Netaş), Erol Kabadayı (MobiRoller), Hüseyin Zahmacıoğlu (Bumin) gibi isimler de vardı.
  • Android, web, makine öğrenmesi, Cloud, Firebase, UX ve Git hakkında konuşmalar yapıldı.
  • Bu sene Google ürünleriyle ilgili detaylı tanıtım ve inceleme yapıldı. Google Lens özellikleri tanıtıldı. Google Asistan’ın conversational (sohbet edebilme) gibi yeni özellikleri gösterildi. Google Home ve Google Photos tanıtımı yapıldı.
  • Katılımcılar sponsorların ürünlerini deneyerek test etti.
  • Sürpriz ödüllü yarışmalar ve developer challenge’lar düzenlendi.

Her yıl düzenli katılımcılarına yenilerini ekleyerek büyüyen ve gelişen GDG DevFest etkinliği Türkiye 2017 yılında da beklentileri karşıladı ve katılımcılarına unutulmaz bir festival yaşattı. Her sene edindiği deneyimlerle kendisini yenileyen ve katılımcılarına istedikleri alanda kendilerini geliştirme fırsatı vererek şaşırtmayı başaran GDG DevFest Türkiye 2018 heyecanla bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *