IT ve Türkiye

IT Nedir?

IT (Information Technologies) yani Bilgi Teknolojileri bilişime dair neredeyse her şeyi kapsayan genel bir isimdir. Bilgisayar sistemleri, yazılım ve uygulama geliştirme, donanımların incelenmesi, bilgisayar tasarlanması ve geliştirmesi gibi alanları kapsayan daldır. Basitçe Bilgi Teknolojileri, bilgisayarlar veya yazılımlarla ilgili bilginin ve verinin işlenmesinden, korunmasından ve erişilmesinden sorumludur. IT sektörünün oluşumu, bilişim dünyasına artan ilgi ve ihtiyaç sonucu gerçekleşmiştir. Bilgisayarlar ve yazılımlarla ilgili daha profesyonel bakış açısına ihtiyaç duyan birçok kuruluş kendine IT departmanı edinmiş, bu departmanı yürütmek için bilişim dalında uzmanlara ihtiyaç duyulmuş ve bu kişiler IT dalı altında şirketlere alınmıştır. IT bölümü, bilgisayarlarla yapılan tüm işlerle, gerekli donanımlar ve yazılımlarla, programın ve bilgisayarların bakımıyla ve iletişim ağlarıyla ilgilenir. Günümüzde şirketlerdeki IT departmanları büyük bir önem taşımaktadır. Şirketlerin IT departmanında çalışmak üzere özellikle bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olmuş gençler işe alınmaktadır.

Türkiye’de IT Alanı

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de bilişim rüzgarının esintisine kapılmış ve kendini IT alanında geliştirme ihtiyacı duymuştur. Ancak bu gelişim diğer ülkelere kıyasla yeterli değildir, nitelikli iş gücüne rağmen yeterli iş platformu oluşmamıştır. Öncelikle, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlar bu sektörde azınlık olarak durmaktadır, fakat teknoloji konusunda önde gelen ülkelere kıyasla Türkiye’de kadın bilişim uzmanı yetiştirilmesi için herhangi bir teşvik çalışması yürütülmemektedir. Bunun haricinde yapılan anketler, çalışanların hak ettikleri maaşı almadığını gösteriyor. Yazılım geliştiriciler olarak nitelendirilen IT sektörünün Developer’ları çok az bir sayıya sahip ve Türkiye’den gördükleri destek neredeyse sıfır. Bu durum Türk yazılımlarının dünya çapında az ve gelişmemiş olmasına neden olurken, öte yandan da genç nesil yani geleceğin uzman IT çalışanları gelişim ve teşvik için çalışmalara başlamış durumdadır.

Türkiye’de Dev Challenges (Geliştirici Yarışmaları)

Dev Challenges yani yazılım geliştiricileri arasındaki yarışmalar yavaş yavaş Türkiye’ye adımını attı. Bu yarışmaların amacı IT sektörünün önemli elemanlarından olan yazılım geliştiricileri birçok konuda teşvik etmeyi sağlamaktır. Özellikle, gönüllü kişilerden oluşan ve Türk gönüllüler tarafından oluşturulmuş GDG topluluğunun Türkiye ayağı bu konuda çalışmalarını hızla sürdürmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *