Türkiye’deki IT Konferansları

Türkiye’deki IT (Bilgi Teknolojileri) konferanslarının sayısı IT sektörüne olan ilginin ve ihtiyacın hızla artmasıyla elle tutulur bir miktara ulaşmıştır. Konferansların genel amacı yazılım meraklılarına veya profesyonellerine yol göstermek ve kaynak sağlamak olmakla beraber, daha ayrıntılı kapsamda konferanstan konferansa amaçlar ve araçlar değişiklik göstermektedir. Türkiye’deki IT konferanslarından bazıları aşağıdaki listede sıralanmıştır:

  • Fintech İstanbul: Fintech İstanbul geleceğin üst düzey yöneticilerini seslenen ve onları bugünün üst düzey yöneticileriyle buluşturan konferanslar düzenler. IT Sektörü geleceğin vazgeçilmez bir unsuru olduğundan dolayı Fintech, konferanslarında IT konusuna bol bol yer vermektedir.
  • Webrazzi Konferansları: Webrazi bütün bir sene boyunca katılımcılara çeşitli konferanslar sunan bir şirkettir. Konferanslar genelde 2-3 gün sürüp birçok başarılı Türk şirketin üst düzey yöneticilerinden IT uzmanlarına kadar konuk konuşmacıyı ağırlar. Eş zamanlı konferans amacı gütmeyip, katılımcılara ilgili alanına göre katılım hakkı sağlamaktadır. Konferanslar sadece İstanbul’da gerçekleşmektedir.
  • Data Center Türkiye: Data Center Türkiye IT Konferansı her sene sadece İstanbul’da yabancı ve Türk birçok başarılı ismin katılımıyla gerçekleşen bir konferanstır. Konuşma verecek olan ünlü isimleriyle dikkat çeken konferans, eş zamanlı oturumlar halinde düzenlenmektedir.
  • GDG DevFest Türkiye: GDG (Google Developers Group) Topluluğu tarafından gönüllülük esasına dayalı çalışmayla organize edilen ve sadece bilişim teknolojisi üzerine olan tek konferans DevFest Türkiye, en kapsamlı IT konferansları arasına girmektedir. Konferans bir gün sürse de her yıl 50’yi aşkın konuşmacı tarafından çeşitli salonlarda yapılan eş zamanlı oturumlarıyla, tüm gün süren workshop’larıyla, sponsor firmalar ve Google tarafından düzenlenen Dev Challenge’larıyla (Geliştirici Yarışmaları), codelab’larıyla, uygulamalı öğrenme atölyeleriyle diğer konferanslardan öne çıkmaktadır. Aynı zamanda DevFest; İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin yanında Eskişehir, Konya, Kütahya, Tekirdağ gibi şehirlerde de düzenlenmesiyle dikkat çekmektedir. Ana sponsorunun teknoloji devi Google olması da DevFest’i popüler ve kaliteli yapan en önemli etkenlerdendir.

GDG Topluluğu, Google destekli gönüllü bir topluluk olarak sene içerisinde DevFest haricinde de birçok etkinlik düzenleyerek yazılım ve Google meraklılarına benzersiz bir hizmet sağlamaktadır. Topluluk, herkesin katılımına açıktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *